Jump to content


Photo

wedding cake question


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 murkywaters

murkywaters

    Plotting a takeover

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 14,645 posts

Posted 02 March 2011 - 05:37 PM

wondering how much you paid for your wedding cake.
thanks

#2 pfitzy

pfitzy

    New Kid on the Block

  • Members
  • Pip
  • 200 posts

Posted 02 March 2011 - 05:48 PM

$650 8 years ago. . .
pretty ridiculous, now that i think about it. .lol

#3 Ginger333

Ginger333

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,012 posts

Posted 02 March 2011 - 05:53 PM

Nothing, my mom made it :)

#4 jenny

jenny

    Plotting a takeover

  • Forum Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 11,498 posts

Posted 02 March 2011 - 06:14 PM

Ours was made by DH SIL and was a gift.

#5 Jill

Jill

    Plotting a takeover

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 16,944 posts

Posted 02 March 2011 - 06:31 PM

Ours was made by a friend of the family.. 3 tiers, 75$. We acknowledge that we got a STEAL. :)

#6 BRMomOf3

BRMomOf3

    Just getting started

  • Members
  • PipPip
  • 419 posts

Posted 02 March 2011 - 06:46 PM

ours was made by my aunts dad and it was 200 bucks and the yuckest cake ever that the next day we went to have some and there was mold.my uncle had said if we would of known it was his father in-law that was doing he would of told me to go else were.

#7 Mama2Gracie

Mama2Gracie

    So in love with my saving Grace

  • Sponsors
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,329 posts

Posted 02 March 2011 - 06:55 PM

Mine was made by the SIL of a good friend. We were very lucky cuz it was her first wedding cake so we got it for the cost of supplies $100

#8 Mama_with_a_dream

Mama_with_a_dream

    Habit Forming

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 posts

Posted 02 March 2011 - 07:56 PM

Ours was three tiers and absolutely gorgeous! The lady who did ours was actually a baker for Costco and owned a home cake business. She did an amazing job and only charged us $200! We supplied the ribbon and roses that we wanted but she delivered, set up and was amazing to work with. Very happy!

#9 Jen.Uh.Fur

Jen.Uh.Fur

    Hopelessly devoted

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6,012 posts

Posted 02 March 2011 - 08:08 PM

I had an AWESOME cake made by an AMAZING cake maker, and she gave me a STEAL of a price ;).

#10 mom2nico

mom2nico

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,571 posts

Posted 02 March 2011 - 08:08 PM

$500 from Paesano's for a 3-tiered round cake (we supplied flowers). I'm not sure if they have closed again though. I couldn't get through the last time I called. Anyway, the cake was made by Renee, who had started a business called Cakes by Renee. I hope she's still making cakes because it was the best cake I've ever tasted in my life! Even the fondant was edible and delicious AND it was still amazing on our 1 year anniversary.

#11 Danielle

Danielle

    Hopelessly devoted

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6,897 posts

Posted 02 March 2011 - 11:12 PM

Renee has opened her own bakery on Lesperance near Riverside.

Our cake was by a home business who has since moved away. I think it was around $400 for about 250 ppl - fondant with buttercream under, fondant flowers, 3 layers all different flavours. Including setup at the hall.

#12 Gillian

Gillian

    Mom to beautiful little Noah

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,082 posts

Posted 02 March 2011 - 11:14 PM

We paid $550 for a 3-tier round cake... 2 different flavors of cake and filling. fondant and flowers on it.... Also included delivery and set up

#13 Nicole2913

Nicole2913

    Just getting started

  • Members
  • PipPip
  • 326 posts

Posted 02 March 2011 - 11:16 PM

I think i paid $300 for mine. It was a 3 tier, all buttercream icing, 1 chocolate and 2 vanilla layers. It was amazing! My Step-mothers, sister in-laws, sister made it. She has opened her own bakery. I can't remember what it's called but I think it is on Grand Marais near Parent Ave.

#14 Rebekah

Rebekah

    Just getting started

  • Members
  • PipPip
  • 389 posts

Posted 03 March 2011 - 07:40 AM

$100, it was a rental cake (yep you read right), with candles etc. If I can find a pic, I'll post it.
We got a custom top part though to put in our freezer for 1 year anniversary AND flat sheet cake for
serving to guests.

#15 Jenn1980

Jenn1980

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,039 posts

Posted 03 March 2011 - 08:03 AM

I dont remember the cost, it was 10 yrs ago lol. But i think it was a lot of money (BUT im cheap, so anything can be a lot of money) It was beautiful thouse. 3 tiers, with fountains and what not plus delivery and set up. This was a home business of someone my mil knew. It was realy good!

#16 murkywaters

murkywaters

    Plotting a takeover

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 14,645 posts

Posted 03 March 2011 - 09:54 PM

$650 8 years ago. . .
pretty ridiculous, now that i think about it. .lol

holly frick!!! Did you eat it or put it under glass!? LOL

I had an AWESOME cake made by an AMAZING cake maker, and she gave me a STEAL of a price ;).

Yes yes it was awesome LOL :goodpost :thumbsup :)

#17 polarbear 01-12-06

polarbear 01-12-06

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,324 posts

Posted 06 March 2011 - 07:06 PM

Our wedding cake was the bomb, it was awesome, tasted great, 3 tiers and I paid $285. Everyone that has seen my cake still compliments me and the lady that made it

#18 mom2nico

mom2nico

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,571 posts

Posted 06 March 2011 - 08:11 PM

Renee has opened her own bakery on Lesperance near Riverside.


Thanks! That's great to know.

#19 proudmum

proudmum

    Just getting started

  • Members
  • PipPip
  • 387 posts

Posted 06 March 2011 - 08:12 PM

$100, it was a rental cake (yep you read right), with candles etc. If I can find a pic, I'll post it.



same here $75 for a fake one . And a small sbal that cost $30 served aprox 40 people.
+ a desssert table..
nobody eats edding cake anyay.

#20 bcnap

bcnap

    if the 3rd doesnt kill you it makes you stronger

  • Members
  • PipPipPip
  • 769 posts

Posted 06 March 2011 - 09:22 PM

my dads cousin made mine, 3 tiered, all diff flavors with butter cream icing, was very nice... and free :) was so moist and delish... trust me we made sure it was eaten/.not sure what she normally charges though

#21 Rebekah

Rebekah

    Just getting started

  • Members
  • PipPip
  • 389 posts

Posted 07 March 2011 - 09:45 AM


$100, it was a rental cake (yep you read right), with candles etc. If I can find a pic, I'll post it.



same here $75 for a fake one . And a small sbal that cost $30 served aprox 40 people.
+ a desssert table..
nobody eats edding cake anyay.


:-)

Here's my pic from 'back in the day' lol.

Posted Image

#22 Leanne

Leanne

    Hopelessly devoted

  • Forum Administrator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8,261 posts

Posted 07 March 2011 - 01:38 PM

our was $200- and i LOVED it.

#23 Supermel

Supermel

    Plotting a takeover

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 15,782 posts

Posted 07 March 2011 - 02:21 PM

Not even $100. And it was yummy. Small town business, 12.5 years ago.... I'm sure you can't even make the cake for that anymore! One layer was styrophone and rest was cake :)

#24 polarbear 01-12-06

polarbear 01-12-06

    No turning back now

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 1,324 posts

Posted 08 March 2011 - 04:07 PM

Wedding Cakes were astronomical, I loved mine, loved the price, loved the detail, loved the taste.

#25 murkywaters

murkywaters

    Plotting a takeover

  • Forum Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 14,645 posts

Posted 08 March 2011 - 04:19 PM

Thanks everyone. From your responces, I decided that 1.50/serving was worth my time supplies :) so it's probably a lot less then people would normally charge but she doesn't want anything extravagant (like Rebekah's fake one LOL) so I think it's fair for them and me.

#26 unicycle_mike

unicycle_mike

    New Kid on the Block

  • Members
  • Pip
  • 103 posts

Posted 13 March 2011 - 04:55 AM

I got mine for free as a wedding gift. Had I been doing cakes back then I'd have just made my own, lol. $1.50/serving is pretty cheap, but it's all a matter of what detail you're putting into it and how many servings you're doing. You also have to think about if and how badly you want one in your portfolio. Once you know the strength of your abilities, then you can charge more and people will be happy to pay it if you're good. You may enjoy it, but remember, that you shouldn't have to work for free unless you're getting some other benefit to make up for it (i.e. portfolio piece, a gift for a friend, practice, advertising, etc). :)